phone icon تلفن تماس : +98 51 32233000

دریاچه صورتی هیلیر

ما در کنار هم به سرزمین هایی قدم می گذاریم که هر یک دیدنی و شاهکاری منحصر به فرد را در خود جای داده اند. امروز مقصدی را انتخاب کردیم که جان می دهد برای سفری عاشقانه و رمانتیک. به دیدار دریاچه ای می رویم که آب آن نه به رنگ آبی بلکه صورتی است؛ پدیده ای نادر که نمونه اش را تنها در چند نقطه جهان خواهید یافت. برای کشف داستان و چرایی رنگ صورتی این دریاچه در قلب استرالیا، آماده ماجراجویی هستیم و در سفر پیش رو حتما پرده از اسرارش برخواهیم داشت. را در سفرش به دریاچه هیلیر در غرب استرالیا همراهی کنید.

آشنایی با دریاچه صورتی هیلیر | Lake Hillier

استرالیا و بخصوص ایالت استرالیای غربی، طبیعتی فوق العاده دارد. زیبایی این مناطق آن قدر زیاد است که تشخیص این که مناظر واقعی هستند یا تخیلی، گاهی دشوار می شود. در این ایالت چندین دریاچه وجود دارد که زیبا و معروف ترین آن ها هیلیر (Lake Hillier) نام دارد؛ مقصدی که سالانه پذیرای تعداد بسیاری از زوج های جوان است. مناظر رویایی و رنگ رمانتیک این پدیده طبیعی، باعث شده تا به شدت مورد توجه عروس و دامادهای جوان قرار بگیرد. شاید همیشه تصورتان از دریاچه، پهنه ای به رنگ آبی بوده است؛ اما مطمئنا با دیدن دریاچه هیلیر شوکه خواهید شد. اینجا آب رنگ صورتی به خود گرفته است؛ اما چه دلیلی باعث تغییر این دریاچه شده است؟

اگر از بالا به این دریاچه منحصر به فرد نگاه کنید چیزی شبیه به آدامسی باد کرده و خوش رنگ را می بینید. این پدیده فوق العاده ۶۰۰ متر طول و ۲۵۰ متر عرض دارد و دور تا دورش با شن و ماسه های نرم و لطیف پوشانده شده است. دریاچه صورتی استرالیا، کوچک اما با شکوه و زیباست. زیبایی های این دریاچه به همین رنگ صورتی خلاصه نمی شود؛ در پس شن های نرم که پاها را دلفریبانه قلقلک می دهند، درست در سمت شمالی دریاچه، جنگل های انبوه و درختان اُکالیپتوس و کاغذی به رنگ سبز زمردین خودنمایی می کنند و منظره ای شگفت انگیز خلق کرده اند. در اطراف دریاچه، تپه هایی شنی، با انواع درختان پوست کاغذی به چشم می خورند. این دریاچه صورتی بین تپه های شنی و اقیانوسِ منجمدِ جنوبی فاصله انداخته و همین موضوع باز هم به جذابیت های هیلیر افزوده است، نا گفته نماند که آب این دریاچه شور است و برای آشامیدن مناسب نیست.

این دریاچه دقیقا در میانه میدل آیلند یا جزیره میانی (Middle Island) قرار دارد، این جزیره در جنوب غربی استرالیا واقع شده است و خیلی اتفاقی در سال ۱۸۰۲ توسط محققی به نام متیو فلیندرز (Matthew Flinders) کشف شد. همراه ما بمانید تا به کشف علت صورتی رنگ شدن این دریاچه بپردازیم.

 علت رنگ صورتی دریاچه هیلیر

 هیچ کس دقیقا علت اصلی صورتی شدن آب این دریاچه را نمی داند؛ اما دانشمندان حدس می زنند دلیل این پدیده، وجود باکتری هایی است که در لایه های بیرونی نمک های دریایی زندگی می کنند، این باکتری ها با نام دونالیالا سالینا (Dunaliella Salina) شناخته می شوند.

دریاچه هیلیر مملو از نمک است و خانه ای شده برای این نوع باکتری ها. دونالیالا سالینا آسیبی به انسان نمی رسانند، پس اصلا نگران نباشید؛ آن ها فقط اینجا جمع شده اند تا منظره ای فوق العاده را برای تفریح ما بسازند. جلبک ها و باکتری های موجود در این دریاچه برای حیات به جذب نور خورشید نیاز دارند که همین کار باعث تولید رنگ دانه های قرمز یا صورتی رنگ در آن ها می شود. آن ها به زندگی در دریا و دریاچه هایی با میزان نمک بالا علاقمند هستند تا بتوانند در پوسته های نمک به راحتی زندگی کنند.

زمانی که سطح آب دریاچه بالاتر است میزان رنگ آن هم بیشتر و غلیظ تر می شود و جلبک و باکتری ها با سرعت بیشتری رشد و نمو می کنند. همچنین رنگ هیلیر با دمای آب نیز رابطه مستقیمی دارد؛ هرچه درجه حرارت آب بیشتر باشد رنگ دریاچه هم پررنگ تر دیده می شود؛ ولی در تمام طول سال هیلیر سایه ای از رنگ صورتی در خود دارد.

در سال ۱۹۸۰ میلادی چندین آزمایش روی این دریاچه و نمک هایش انجام شد و شرکت دبلیو ای سالت (WA Salt) مقداری از نمک آن را برداشت و آن ها را در کوره های قوی خشک کرده و به فروش رساند. با این که هنوز علت اصلی صورتی رنگ بودن این دریاچه مشخص نیست و دانشمندان بر سر این موضوع اختلاف نظر دارند؛ اما هنوز هم آزمایش های گوناگونی روی DNA موجودات داخل این دریاچه صورت می گیرد. مطمئنا از مهم ترین دلایل رنگ آب این دریاچه، وجود مقدار زیادی نمک است، این دریاچه ۱۰ برابر آب اقیانوس ها نمک دارد.

با همه این اوصاف علاوه بر لذت بردن از طبیعت ناب این دریاچه و مناظر اطرافش، تفریحات دیگری هم وجود دارد که با هم به یک به یک آن ها می پردازیم.